12. 6. 2013
AXIOM TECH slaví 20 LET
Společnost AXIOM TECH zahájila svoji činnost v roce 1993 distribucí a podporou softwaru pro konstrukční práce. Během dvacetiletého působení dokázala oslovit zákazníky nejen v České republice, ale i v zahraničí. Strategickým mezníkem rozvoje společnosti bylo zahájení a dodnes trvající úspěšná spolupráce s firmami Robert Bosch, Continental Barum, Donaldson, Siemens nebo Rieter. AXIOM TECH rostl úměrně s vysokými nároky na odbornost a profesionalitu všech jeho zaměstnanců. Kvalita firmy a vysoký inovační potenciál pomohl překlenout i nesnadné období všeobecného hospodářského poklesu po roce 2008. V této složité době se jednatelé AXIOM TECH nebáli odvážného řešení investovat uvolněné konstrukční kapacity do vývoje zařízení orientovaného na oblast obnovitelných zdrojů energie a získat tak novou zkušenost s vývojem a realizací vlastního produktu.
Holding Axiom
Jan Havlíček a Richard Jeřábek, dvojice pracovníků žďárské společnosti Žďas, v roce 1992 začala zvažovat své osamostatnění. „Kabát velké firmy pro nás byl malý,“ vzpomíná Richard Jeřábek. Snažili se zúročit zkušenosti s počítačovou technikou, nasazováním počítačových systémů, činnosti, kterými se zabývali dříve ve své mateřské firmě. „Oslovila nás zlínská firma Axiom, která se zabývala prodejem počítačů v širokém nasazení a chtěla se začít rozvíjet směrem, ve kterém jsme se cítili odborníky,“ pokračuje Richard Jeřábek. Během jednání našli společnou řeč a založili pobočku holdingové firmy Axiom Žďár nad Sázavou s většinovým podílem majitelů ze Zlína a s novým kolegou Milanem Tůmou, který měl aktivity podpořit po obchodní stránce. Hlavní majitelé si představovali, že budou kopírovat i jejich činnost: prodej počítačů a tiskáren jak do domácností, tak do firem. „Naší vizí však bylo rozvíjení odbornosti, ze které jsme vzešli – to znamená specializovaný software, a s tím spojené služby ve strojírenství,“ vysvětluje Jan Havlíček.
Začátky nebyly jednoduché – museli si vyjasňovat své zásady s majiteli holdingu, zároveň prosazovat na domácím trhu nový software. „Americký software Unigraphics vyvinutý firmou McDonnell Douglas, posléze rozšiřovaný firmou General Motors, přišel na český trh později. Sice byl renomovaný a známý v USA, Asii, ale v Evropě byl méně rozšířený a hlavně zde byla bariéra jiných výrobců automobilů vůči GM,“ poznamenává Milan Tůma. Proto se snažili oslovit zákazníky předváděcími akcemi a prezentacemi softwaru. Jan Havlíček jako první technik firmy hledal uplatnění i v praxi, například přípravou NC programů pro obrábění nástrojů ve Škoda Auto. S prvními zákazníky si mohla firma dovolit i postupné rozšiřování jak ve Žďáře, tak ve Zlíně. Při hledání nových zákazníků se podařilo oslovit firmy, které měly požadavky na konstrukci tvarově složitých dílů spojenou s NC obráběním, například nástrojárny. „Hodně nám pomohla moje třináctiletá praxe ve Žďasu. Znal jsem prostředí velké firmy a takové zkušenosti z praxe byly k nezaplacení,“ chválí své předchozí působiště Jan Havlíček. Další zkušenosti přicházely i s kontakty nových zákazníků, partnerů a jejich požadavky.
Během prvních pěti let se počet zaměstnanců AXIOM TECHu rozšířil na desetičlennou skupinu. Zlínská část se zaměřovala víc na obchodní činnost, školení a podporu obchodu, žďárská část se orientovala na technickou podporu. Stále více se rozvíjela činnost žďárské části i v oblasti konstrukce, NC obrábění a výpočtů. Výrazným mezníkem v rozšíření portfolia produktů a služeb bylo také navázání spolupráce se společností CGTech a získání výhradního zastoupení pro VERICUT - software pro verifikaci obrábění. Zhruba v této době měl holding Axiom kolem 80 zaměstnanců ve čtyřech pobočkách (v Praze, v Brně, v Plzni a ve Zlíně), ale nevystihl změnu na trhu v oblasti počítačové techniky a periferií a dostal se tím pádem do problémů, které vedly k rozpadu holdingu. Spolumajitelé žďárské pobočky nabídli hlavním majitelům odkoupení jejich podílů s tím, že by ve své činnosti chtěli dále pokračovat. „Měli jsme jasnou vizi – specializovat se na oblast strojírenství a dodávat software s přidanou hodnotou, to znamená programováním, přípravou procesorů a také intenzivní podporou uživatelů. Chtěli jsme se zaměřit i na poskytování služeb typu konstrukční práce analýzy a programování,“ říká Jan Havlíček. „Finančně byl odkup podílů zátěží, ale motivoval nás k tomu, abychom potvrdili správnost naší strategie.“
Vznik AXIOM TECHu
Staronový AXIOM TECH rozšířil nabídku software o další oblasti ve strojírenství a začal podporovat například také software na simulaci lití kovů MAGMAsoft německé firmy Magma. Podařilo se oslovit oblast slévárenství jak dodávkami softwaru, tak podporou činností technologů prováděním složitých analýz, které vedly k upřesnění slévárenských technologií, zamezení zmetků a ke zlepšení kvality výroby. „V té době nám hodně přálo štěstí. Ale štěstí přeje připraveným,“ usmívá se Jan Havlíček. „V době, kdy jsme měli velký závazek splatit část firmy bývalým majitelům, jsme získali poměrně velké konstrukční zakázky v Holandsku a opět jsme mohli udělat krok ke zvýšení kapacity firmy. Počet zaměstnanců se rozrostl již na 30, objevili se i další zákazníci s novými požadavky a my jsme si mohli dovolit rozšířit počet pracovníků, kteří se zabývali službami – konzultacemi, školením a poradenstvím v konstrukčních a výrobních firmách. Vytvořili jsme i konstrukční tým, který pracoval pro českobudějovickou firmu Robert Bosch, nebo zahraniční firmy Donaldson, Siemens, Rieter,“ zdůrazňuje Jan Havlíček. Zvláště navázání spolupráce s firmou Robert Bosch si v AXIOM TECHu velmi považují. Firma se však rozvíjela i získáváním zákazníků mezi zahraničními firmami, které stále častěji přicházely do Čech. I když původně nepředpokládali další rozšiřování, tak díky spolehlivým a zodpovědným pracovníkům začali obohacovat nabídku v oblasti služeb a firma dále rostla.
Vývoj pro Continental
V roce 2003 oslovila AXIOM TECH výrobna forem na pneumatiky s cílem zproduktivnění práce v oblasti návrhu forem a jejich obrábění. AXIOM TECH začal vyvíjet nadstavby na CAD/CAM Unigraphics v oblasti konstrukce i výroby forem na pneumatiky pro koncern CONTINENTAL. Řešení bylo prezentováno přímo v vývoji firmy Continental v Německu, kde zkoumali podobnou tématiku v rámci projektu běžícího již několik let v USA. „Vývojáři z Continentalu zjistili, že máme lepší koncepci a celý projekt včetně zdrojů od nás odkoupili. Ty nám vzápětí předali pro další rozvoj a údržbu. Tím jsme získali respektovanou pozici vývojářského partnera v mezinárodním týmu Continental,“ upozorňuje Milan Tůma na další zásadní mezník. Navíc v AXIOM TECHu vychovali tým odborníků, kteří jsou i nadále oslovováni k vývoji pro inženýrská oddělení Continental. V roce 2005 získala společnost nového prestižního partnera - firmu Donaldson - výrobce filtračních zařízení pro plynové turbíny. „Přesunuli řadu svých konstrukčních projektů do AXIOM TECHu, a to nás opět posunulo. Stali jsme se s Belgičany partnery nejen v práci, ale i osobně.“ říká Jan Havlíček. Ve firmě byl stabilizovaný tým pracovníků, který se podle požadavků trhu plynule rozšiřoval až do roku 2008. Rozrůstal se tým konstruktérů, konzultantů i programátorů. Krize automobilového průmyslu v roce 2008 a 2009 se však promítla do všech oblastí průmyslu. V AXIOM TECHu najednou zjistili, že nemají práci pro velkou část konstrukčního týmu.
Nové začátky po období hospodářské krize
Snažili se s tím vyrovnat a začali přemýšlet, čím by mohli zaujmout na trhu. „Nechtěli jsme přistoupit k propouštění. Celá naše činnost je postavená na tom, že jsme schopní vést a mít tým lidí, který pracuje flexibilně a odvádí stabilně skvělý výkon. Takový tým odborníků se staví pomalu a postupně.“ komentuje nelehké chvíle Jan Havlíček. Na přemýšlení ale nebylo moc času, protože řada partnerů začala vypovídat smlouvy. Po pár měsících se v AXIOM TECHu rozhodli investovat zdroje do vývoje v oblasti obnovitelných zdrojů energie. „Všechny volné kapacity, které jsme měli k dispozici, jsme přesunuli na tento vývoj. Sice to byl skok do neznámé oblasti, ale neměli jsme jinou možnost. Pokud jsme nechtěli propouštět, museli jsme začít něco dělat“ podotýká Jan Havlíček. Nová cesta přinášela i jiné nároky. Cílem bylo postavit výrobní linku na rychle obnovitelná paliva na bázi zbytků ze zemědělské výroby v formě pelet, sloužících jako palivo v teplárenském, elektrárenském provozu, nebo v domácnostech. Přestože pracovníci AXIOM TECHu neměli zkušenosti s oblastmi zemědělských nebo energetických strojů, tak se pro ně stal projekt novou výzvou. A během 7 měsíců se podařilo postavit první prototyp linky. Pro obchodní účely založili dceřinou společnost – ProPelety s.r.o. - která měla za úkol dostat se s touto produkcí na trh. „Takže se nám podařilo přežít období, kdy byla ve světě krize. Kromě přirozených odchodů jsme nemuseli propouštět. Těžké období jsme zvládli i s pochopením zaměstnanců – například mírnou redukcí platů a benefitů,“ říká Vladimír Hájek, nový společník firmy, pověřený vedením dceřiné společnosti. Po ukončení vývoje linky AXIOM TECH opět nastartoval spolupráci s firmami, které se po krizi vrátily. Už během roku 2010 byl stav srovnatelný s obdobím před krizí. „Vrátili jsme se do zajetých kolejí a zároveň si připravili produkt, který jsme dovyvíjeli,“ poznamenává Jan Havlíček. Humorně působí další krok: nedaleko od kanceláří, v nichž se pracovalo jen na počítačích, AXIOM TECH koupil starou ocelokolnu a v ní postavili prototyp testovací linky. Po ročním vývoji se podařilo prosadit na trhu s relativně úspěšným výrobkem. Do současnosti se na trhu nejen v Česku, ale i v zahraničí, uplatnilo již 22 linek. V roce 2011 proto společnost AXIOM TECH požádala o peníze na podporu vývoje v programu Potenciál. Získala grant, na základě kterého postavili Vývojové centrum na výrobu strojů do oblasti obnovitelných zdrojů energie a v současné době tak AXIOM TECH vlastní montážní halu i testovací linku, na níž zkouší různé materiály a inovuje svůj výrobek.
Věříme tomu, co nabízíme
Nosný software, který AXIOM TECH podporuje, byť několikrát změnil majitele, zůstává pořád stejný. Současným majitelem je společnost Siemens Industry Software, která jeho využívání více rozšiřuje a prosazuje se výrazněji i do evropských zemí. Jejich systémy patří mezi vůbec nejkomplexnější v branži strojírenství. Produkty Siemens se uplatňují nejen pro konstrukce, výpočty, automatizaci, organizaci dat, v oblasti plánování výroby, ale i pro simulaci výrobních toků. Výběr relativně neznámého systému Unigraphics v 90. letech se nyní společnosti AXIOM TECH vyplácí vysokou technickou úrovní a rozšířeností, dnes již s novým názvem NX. AXIOM TECH se snaží podchytit oblast, která je technicky zajímavá a žádaná. Samotná firma AXIOM TECH však není pouze pasivním prodejcem těchto systémů, ale aktivně užívá to, co nabízí zákazníkům: především v řízení dat k průběhu vývojového, výrobního i životního cyklu. Pracovníci AXIOM TECHu mohou poskytovat konzultace v oborech, z nichž mají praktické zkušenosti. Všechny složky, které nabízí, jsou ve firmě v praktickém používání – buď formou služeb, nebo jako je to u software TEAMCENTER, přímo pro svůj vývoj a správu. „Všechno, co děláme, si chceme prakticky vyzkoušet. Nechceme nabízet jen na základě obchodních informací, ale chceme mít své vlastní zkušenosti. A samozřejmě také kumulujeme všechny zkušenosti z projektů u našich zákazníků.
Společnost AXIOM TECH sídlí ve Zlíně. Zlínská kancelář se zaměřuje na obchodní a předobchodní činnosti. Ve Žďáru nad Sázavou má AXIOM TECH pobočku, která se orientuje na vývojové, programátorské a konstrukční práce. Protože se činnosti prolínají, je třeba spolu komunikovat. „Díky zaměstnancům to jde hladce. Netrávíme zbytečně čas na poradách, ale snažíme se řídit vše operativně, některé týmy se prolínají i napříč oběma kancelářemi,“ vysvětluje Jan Havlíček. Další důležitou zásadou v oblasti podnikání je pro AXIOM TECH práce s lidskými zdroji a budování všestranného, flexibilního a motivovaného týmu. Jsou zde zkušení konstruktéři s praxí ve výrobních podnicích, bývalí doktorandi VUT, i mladící, kteří studují při zaměstnání. Někteří ze zaměstnanců původně nastoupili jako brigádníci z vysoké školy, chtěli si vyzkoušet praxi, a postupně přešli do trvalého pracovního poměru. Ve společnosti se nebrání ani praxím z VOŠ ve Žďáru nad Sázavou. Každý rok dva tři studenti nastupují na půlroční praxi. I zde se objevily zajímavé osobnosti, které se časem staly významnými členy kolektivu. „Cílem bylo vybudovat tým, v němž bude motivace učit se něco nového a zúročit znalosti z předcházejících zaměstnání. I náš školitel, Jiří Šesták, přestože je už v důchodu, je příkladem toho, že se dá stále vzdělávat,“ podotýká Milan Tůma. „Tým musí spolupracovat, přestože každý je trochu jiný, ať už profesním zaměřením, možnostmi nebo rodinným zázemím. Zaměstnanci mají možnost zahrát si jednou týdně florbal, volejbal, jednou za čas se sejdou na bowlingu nebo jen tak „posedět“ u sklenky něčeho dobrého, jednou za rok se sejdeme na horách“, dodává Milan Tůma. Společnost rovněž podporuje sportovní klub SK Axiom OrBiTt, v němž se zaměřují na triatlon, cyklistiku a běžecké lyžování. Sport nepodporuje finančně, ale nepřímo, materiálně. Klub pořádá i závody. „Finančně podporujeme handicapované seniory, hospicové hnutí Vysočina v Novém Městě na Moravě a ve Zlíně dětský domov,“ dodává Jan Havlíček.
AXIOM TECH chce i dál poskytovat svým zaměstnancům takové zázemí, v němž mají jistotu profesního růstu a pocit sounáležitosti v kolektivu. „Zákazníkům nabízíme to samé – jistotu dobré volby, tým odborníků, o které se můžete opřít a v neposlední řadě také vstřícnost řešit všechny Vaše požadavky. Jsme tu pro Vás už 20 let a naším mottem je „běh na dlouhou trať“