2. 10. 2017

Tecnomatix pomáhá programovat roboty v Magna Exteriors

Společnost Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o. v Liberci je součástí globální sítě Magna International, která má stovky výrobních závodů a pracovišť s desítkami tisíců zaměstnanců po celém světě. V Česku působí několik divizí Magny: Magna Seating, Magna Exteriors Bohemia, Magna Exteriors Nymburk, Magna Automotive CZ, Magna Cartech. Liberecký závod se zaměřuje na vývoj, výrobu a kompletaci technicky náročných plastových dílů. V Liberci dále funguje Nástrojárna, Engineering a Ředitelství společnosti, jehož součástí je odbor vývoje a nových projektů a který dále slouží jako podpora zahraničních závodů. Čeští odborníci tak přispívají k tomu, že Magna International patří mezi přední světové výrobce dílů pro automobilový průmysl.


Historie společnosti

Tecnomatix v Magna ExteriorsHistorie společnosti Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o. se začala psát v roce 1946, kdy začala ještě po názvem Plastimat vyrábět plastové předměty především pro domácnost v Jablonci na Nisou. V roce 1963 se podnik přesunul do Liberce. Zásadním milníkem byl rok 2009, kdy došlo k připojení do ke společnosti Magna International, založené v Kanadě v roce 1957 rakouským rodákem Frankem Stronachem. Magna International celosvětově zaměstnává více než sto padesát tisíc zaměstnanců ve 29 zemích. Magna se zabývá návrhem, konstrukcí, testováním, výrobou a montáží všech částí automobilů od exteriérů, přes sedadla, palubní desky až po pohonné jednotky. Dá se říci, že Magna International je schopna vyrobit skoro celý automobil. Její produkty lze najít například v automobilech Škoda Auto, Volkswagen, BMV, MAN, Seat, Mercedes-Benz, Jaguar, Audi, Opel, Peugeot a Nissan.

Výrobní technologie

Tecnomatix v Magna ExteriorsDnes je Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o. v Liberci výrobcem a vývojovým dodavatelem plastových výrobků, který má roční obrat v řádech stamilionů dolarů. V Libereckém závodě se denně vyrobí 10 tisíc lakovaných nárazníků. Magnou projede za čtyřiadvacet hodin 180 kamionů, sedmdesát jich přiveze obaly a materiál, 110 odejede s hotovými produkty k zákazníkům. Výrobní technologie si Magna vyvíjí sama. Unikátní technologií je například ovíjení uzavřeného rámu skelným vláknem. Jedinečné jsou rovněž procesy například na montážních linkách na nárazníky, kde se na minimálním prostoru vyrábí několik modelů najednou, a to v jednominutovém taktu.
Ve svých výrobních závodech Magna využívá zhruba 230 vstřikovacích strojů pro konvenční i speciální vstřikování (Mucell, GID, 2K, zastřikování kovových zálisků). Plastové díly jsou následně povrchově upravovány lakováním v lakovacích linkách na vodou ředitelné i ředidlové laky. V montážních linkách jsou používány stroje na děrování plastů (laserové, hydraulické, pneumatické) a svařování plastů (hotplate, ultrazvukové, vibrační, infračervené a nově i torzní). Celou technologii doplňuje i několik robotických lepicích linek. Díky vlastní Nástrojárně s vývojovým centrem využívá Magna možnosti vlastní výroby vstřikovacích forem.

Tecnomatix RobotExpert

Tecnomatix RobotExpertPro programování průmyslových robotů FANUC v Magně Exteriors (Bohemia) od roku 2014 požívají software Tecnomatix RobotExpert. Důvodem, proč se rozhodli pořídit si tento produkt, byl fakt, že jako jediný na trhu byl schopen správně vygenerovat program pro jejich speciální robotickou ovíjecí linku. Jedná se o zařízení na ovíjení vyfukovaného uzavřeného rámu skleněnou výztuží. Celé řešení výroby je velmi unikátní a je chráněno patenty. Při programování robotu na této unikátní lince je potřeba postupovat poněkud nestandardně a bylo nutné, aby pracovníci společnosti AXIOM TECH s.r.o. provedli customizaci softwaru RobotExpert na míru podle požadavků Magny.
Zásadní výhodou pro uživatele je fakt, že RobotExpert umožňuje v jediném prostředí simulovat a programovat roboty různých značek. Dokonce lze už v již hotových projektech vyměnit robot nejen za jiný model, ale klidně za robot od jiného výrobce. V Magně je využíváno možnosti upravit již hotový program přímo na robotu a pak jej nahrát zpět do RobotExpertu. Je tak zaručeno, že jak v počítači, tak i na lince je vždy totožná a aktuální verze programu.
RobotExpert umožňuje v jednom prostředí vytvořit program robotu jak pro vlastní technologii, tak i pro manipulační a servisní přejezdy robotu. Je možno simulovat pohyb ramen chapadel, práci dopravníků, včetně zavírání a otevírání přípravků. Tyto nástroje přináší značné úspory času při návrhu a optimalizaci nových pracovišť nebo při úpravách stávajících robotických pracovišť. Získaná simulace je tak vlastně kompletní a realistickou vizualizací celé robotické linky, která se dá použít i k marketingových a prezentačním účelům.

 

Nahoru