8. 9. 2017
Příprava výroby: knihovna nástrojů v Teamcenter
Nástroje pro výrobu, tedy konkrétně obráběcí nástroje pro výrobní operace, jsou častým předmětem úspor v mnoha společnostech. Je nutné zajistit optimální skladbu sestavy nástroje tak, aby nedošlo k nákupu více komponent než je potřeba a aby byly veškeré výrobní zdroje efektivně využity. Opět jsou to databáze a dílčí programové podpory, které se dnes starají o tento úkol. Významným úskalím je fakt, že tyto dílčí databáze nejsou propojeny s PLM ani CAM systémem, ve kterém dnes již pracují konstruktéři a CAM programátoři po celém světě.
Teamcenter nabízí v integrovaném CAM systému NX podporu v oblasti MRL – Manufacturing Resource Library. Správce nástrojů má možnost vybírat z existujících katalogů a připravovat sestavu nástroje. NC programátor nástroj použije pro tvorbu NC programu a tím je předepíše do seznamu nástrojů pro vlastní realizaci programu na stroji. Operátor stroje přistupující k informacím nejlépe pomocí „Shop Floor Connect“ použije NC program a tím je také identifikován nástroj na obráběcím stroji. Zpětně je možné vyhledat, jakým složením nástroje a jakou jeho konkrétní částí byl dílec obroben. To vede především k úplnému změnovému řízení a vysoké míře kontroly nad daty a procesy v předvýrobních a výrobních etapách.
Příprava knihoven obráběcích nástrojů
Správce knihovny nástrojů (MRL) nabízí pohled na hierarchický strom nástroje, klasifikační atributy – vlastnosti konkrétní komponenty nástroje a náhled ve formátu 2D i 3D. Příprava nástroje spočívá ve výběru jednotlivých komponent z předpřipravených katalogů. Průvodce tvorbou nástroje nabízí pouze validní komponenty, které lze úspěšně sesadit do sestavy. Nakonec je nutné definovat nové klasifikační atributy celé sestavy a tuto zařadit do konkrétní třídy a skupiny. Klasifikační atributy systém dělí na „cutting“ a „non-cutting“, tedy atributy které definují geometrii stroje pro obrábění a atributy, které jsou technicko-obchodní, jako je výrobce, typ, zařazení apod. Díky této bohaté klasifikaci je nástroj kompletně popsán a může být tak lépe spravován.
Tvorba NC programu pomocí sestavy nástroje
NX CAM je plně integrovaný do Teamcenter a nabízí možnost využití připraveného nástroje. NC programátor vybírá v prostředí NX CAM skupinu, třídu a definuje vlastnosti pro konkrétní vyhledání nástroje, ten je následně vizualizován a vložen do operace pro její obrobení. Nástroj je definován v seřizovacím listu a NC program, který je vytvořen pomocí post-procesoru, obsahuje jeho hlavičkové informace. Všechna tato data a další, jako jsou model stroje, výrobku aj. jsou uložena a řízena systémem Teamcenter.
MRL nabízí také možnost pracovat bez řízené dokumentace v Teamcenter. Spravovány jsou pouze nástroje a dokumentace k nim přidružená, ale konstrukční a CAM data zůstávají permanentně neřízená. Takovou implementaci lze realizovat v řádu dnů, a společnost, která se pro ni rozhodla, může kdykoliv pokračovat v implementaci systému Teamcenter i pro další oddělení.
Podpora online katalogů
Novinkou v MRL je podpora načtení informací přímo z online katalogů. Odpadá nutnost stahovat celý katalog výrobce. Nástroj je sestaven online a poté importován a následně řízen v Teamcenter. Tato aplikace vyžaduje autorizovaný přístup do online katalogu, na druhé straně eliminuje importování a udržování zcela nevyužívaných nástrojů. Distributoři katalogů aktualizují online knihovny a tím jsou k dispozici vždy nejnovější komponenty.
Souhrn klíčových funkcí
- Snadné řízení komponent a sestav pro obrábění
- Spolupráce s katalogy výrobců a online katalogy (podpora ISO 13399)
- NC programátor využívá pouze připravené a existující nástroje
- Úplná vizualizace nástroje a bohatý obsah atributů obsahující nejen řezné podmínky
- Redukce skladu nástrojů díky transparentnímu procesu jejich využívání
Knihovna nástrojů - MRL, umožňuje transparentní řízení nástrojů a jejich následné sledování od přípravy až po výrobu, vede ke snížení duplicit a k maximálnímu využívání existujících zdrojů. MRL je plně integrována do CAM systému NX a spravuje nejen obráběcí nástroje, ale také ostatní zdroje nutné pro definici výroby dílu, jako jsou přípravky, roboti, svařovací zařízení apod.